Wycieczka do Warszawy


31 stycznia 2019 roku odbyła się wycieczka klas 6 - 8 do Warszawy. Jej celem było poznanie zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, w tym przede wszystkim udział w lekcji muzealnej połączonej ze zwiedzaniem wystawy czasowej pt. Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918. Wystawa powstała dla uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości , a jej głównym założeniem było skonfrontowanie przedstawień wydarzeń historycznych i politycznych z przemianami polskiej sztuki u progu niepodległości. Uczniowie analizowali dzieła Jacka Malczewskiego, Wojciecha Kossaka, Zofii Stryjeńskiej, Tadeusza Makowskiego i wielu innych artystów zamieszkałych na ziemiach polskich i poza nimi. Oglądali obrazy wojny i walki o niepodległość Polski widziane oczami artysty. Uczyli się trudnej sztuki „czytania” dzieła sztuki, dostrzegania i rozumienia symboliki przedmiotów, postaci i wątków użytych na obrazach. Poznawali nie tylko tematykę przedstawień malarskich tego okresu, ale również nowe, dynamicznie rozwijające się tendencje artystyczne, które w przyszłości kształtowały nowoczesne oblicze II Rzeczypospolitej. Sztuka nigdy nie powstaje z dala od życia: jest jego odbiciem i wiernym zapisem – ta świadomość pozostanie nam po lekcji w muzeum.
Uczniowie oglądali również wystawy stałe Muzeum - galerię sztuki średniowiecznej oraz galerię malarstwa polskiego, gdzie po raz pierwszy na żywo mogli oglądać wielokrotnie widziane w podręcznikach szkolnych obrazy Jana Matejki, Bernardo B. Canaletto, Józefa Chełmońskiego, Aleksandra Gierymskiego i wielu innych wybitnych malarzy. Są to dziś zbiory o ogromnej wartości muzealnej. To duże przeżycie i ogromna przyjemność móc obcować z nimi.
Dalszy pobyt w stolicy to wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego. Uczniowie poznali ożywioną środkami technicznymi i wizualnymi tragiczną historię powstania i upadku miasta. Na własnej skórze – np. przechodząc kanałami – doświadczyli, jak wielkiej odwagi i samozaparcia wymagała walka za wolną Polskę i jej stolicę. Przekonali się również, jak ważne jest źródło historyczne i eksponat oraz ich odpowiednia prezentacja w przestrzeni muzealnej.

Numer konta Rady Rodziców:

46  8520  0007  2001  0000  0316  0001

  1. Home
  2. Kontakt
  3. Portfolio
  4. Koncepcja
  5. Wesprzyj