Wolność to… - 101 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległościOd 8 listopada 2019 r. świętowaliśmy w naszej szkole 101 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Przygotowując się do tego wydarzenia, uczniowie szkoły na godzinach wychowawczych podejmowali temat najważniejszej wartości w życiu każdego narodu i państwa – wolności. Klasy starsze, korzystając z długopisów 3D stworzyły trójwymiarowe słowo-skojarzenie z hasłem „wolność”. Klasy młodsze swoją definicję wolności przedstawiły plastycznie na przygotowanych szablonach liści dębu. Wszystkie klasy przygotowały także odznaki wojskowe Strzelców i Drużyniaków - oddziałów, z których Józef Piłsudski utworzył przyszłe Legiony polskie walczące u boku Austro-Węgier przeciwko Rosji.
8 listopada podczas uroczystego apelu uczniowie poznali historię tworzenia I Kompanii Kadrowej i Legionów Piłsudskiego. Wysłuchali słów odezwy Komendanta skierowanej do przyszłych żołnierzy . Dokonali również symbolicznej wymiany odznak oddziałów wojskowych Strzelców i Drużyniaków. Gest ten był znakiem gotowości do wzniesienia się ponad dawne podziały i zjednoczenia w walce o wspólny cel – niepodległą Polskę. Fragmenty scen bitewnych z filmu „Legiony”, pokazujące wysiłek i poświęcenie polskich żołnierzy w czasie I wojny światowej, dopełniły wiedzę uczniów na temat realiów historycznych sprzed ponad stu lat i pozwoliły lepiej zrozumieć cenę odzyskanej wówczas wolności.
Słowo „wolność” w wielu indywidualnych odsłonach i skojarzeniach znalazło się następnie na stworzonym przez uczniów drzewie wolności. Bezpieczeństwo, niepodległość, swoboda, demokracja, rozwój, nauka, zabawa – to najczęstsze dzisiejsze rozumienie wolności według uczniów naszej szkoły. To dobre, pozytywne skojarzenia.
Podczas apelu wystąpili uczniowie klasy 7 i 8: Lena Bujnowska, Lena Kowalik, Mikołaj Wojtasiński oraz uczniowie klas 2 i 3 z gromady zuchowej „Czarne stopki”.
11 listopada Sztandar Szkoły uczestniczył w uroczystej mszy świętej w kościele parafialnym w Ostojowie. Słowa hymnu zjednoczyły nas w duchu wolności.

Numer konta Rady Rodziców:

46  8520  0007  2001  0000  0316  0001

  1. Home
  2. Kontakt
  3. Portfolio
  4. Koncepcja
  5. Wesprzyj