Poezję każdy ma w sobie

7 października uczniowie klasy VA Samorządowej Szkoły Podstawowej im. W. Łyczkowskiej w Ostojowie uczestniczyli w spotkaniu literackim z suchedniowskim poetą- p. Wojciechem Domagałą. Odbyło się ono w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Jana Pawła II w Suchedniowie.

Autor opowiedział o tym, jak „narodził się w nim poeta”. Stało się to we Włoszech, gdzie wyjechał, jak to się mówi, „za chlebem” i gdzie spędził prawie 20 lat. Bardzo wówczas tęsknił za ojczyzną, za domem i z tej tęsknoty powstał jego pierwszy wiersz pt. „Moje miejsce”.  Większość wierszy pisanych za granicą wypływała z tęsknoty za tym, co daleko i co doceniamy dopiero wtedy, gdy to stracimy.

Pan Wojciech Domagała przeczytał wiele swoich wierszy. Dostrzec w nich można było przede wszystkim zachwyt nad urodą otaczającego świata („Przedwcześnie”, „Schyłek jesieni”, „Jesienny spacer”, „Żniwa”) oraz motywy religijne („Totus Tuus”, „Oręduj za nami”, „Być człowiekiem”). W wierszach p. Wojciecha Domagały poetyckie opisy przyrody często stają się pretekstem do snucia głębszych refleksji na temat upływającego czasu, wartości rodziny, miłości.

Uczniom szczególnie spodobał się wiersz pt. „Jaś i Małgosia”, w którym poeta przedstawił nieco inną wersję znanej baśni. Jaś i Małgosia wprawdzie gubią się w lesie i trafiają do chatki w lesie, ale zamiast złej czarownicy znajdują tam piękną choinkę, na której wiszą bombki z bajkami.

Spotkanie z suchedniowskim poetą uświadomiło uczniom, że- jak powiedział p. Wojciech Domagała-  „Poezję każdy ma w sobie”, bo każdy z nas patrzy na otaczającą nas rzeczywistość, na to, jak np. świeci słońce czy szczeka pies. To od nas zależy, czy zechcemy to, co widzimy, opisać pięknym językiem.

Wspaniałą pamiątką tego spotkania stały się dla uczniów tomiki wierszy poety pt. „Ziarno prawdy”, które wraz z dedykacją autora mogli od niego otrzymać.

Numer konta Rady Rodziców:

46  8520  0007  2001  0000  0316  0001

  1. Home
  2. Kontakt
  3. Portfolio
  4. Koncepcja
  5. Wesprzyj