Czytamy z Burmistrzem


W czwartkowy zimowy ranek pierwszoklasiści z SSP w Ostojowie wkroczyli w świat lektury z wyjątkowym gościem - Cezarym Błachem, Burmistrzem Miasta i Gminy Suchedniów. Wydarzenia pierwszych rozdziałów "Drzewa do samego nieba" Marii Terlikowskiej zmotywowały uczniów do poznawania kolejnych, tym bardziej, że sytuacja była niecodzienna, a lektura ta to piękna, pełna poezji opowieść o przyjaźni i codzienności grupy dzieciaków, poznających świat z perspektywy kolejnych konarów tytułowego drzewa, rosnącego w samym środku miejskiego podwórka.  
           Spotkaniu uczniów i Burmistrza towarzyszyła rozmowa o celowości czytania i o korzyściach spędzania czasu z książką. W spontanicznej rozmowie uczniowie wymieniali i polecali tytuły najciekawszych ich zdaniem pozycji książkowych. Opowiadali o miejscach i czasie, w którym najchętniej sięgają po książki, a także o osobach, których najchętniej słuchają. Od dzisiaj do tego grona dołączyły też osobę Pana Burmistrza.             Zainicjowana przez Pana Burmistrza sytuacja przypomina nam wszystkim o randze wspólnego czytania. Bo czytanie książek to sposób na mądry kontakt z dzieckiem i jedna z najskuteczniejszych strategii wychowawczych, jakie do tej pory wymyślono. Czytając budujemy silną więź emocjonalną z dzieckiem, rozwijamy umiejętności językowe i komunikacyjne, pobudzamy rozwój wyobraźni. Wyimaginowany świat, w który dziecko przenosi się za każdym razem, gdy mu czytamy, sprzyja  rozwojowi empatii. Sytuacje, w których znajdują się bohaterowie, mogą być drogowskazem dla dziecka w momencie, gdy samo napotka na swojej drodze problemy. To terapeutyczne działanie książki. Książki obfitują w wiedzę, pobudzają wyobraźnię, rozwijają ciekawość i zainteresowania.  
          Zachęceni do spędzania zimowych wieczorów wspólnie z książką rozmawialiśmy też o najbliższych inicjatywach gminy, w których będą brały udział dzieci. Wszyscy zaprosiliśmy na najbliższe wydarzenia szkolne niecodziennego Gościa. Dziękujemy za spędzony z nami czas i już dzisiaj zapraszamy na kolejne spotkania przy książce.

Numer konta Rady Rodziców:

46  8520  0007  2001  0000  0316  0001

  1. Home
  2. Kontakt
  3. Portfolio
  4. Koncepcja
  5. Wesprzyj