Akcja Żonkile 2021


19 kwietnia nasza szkoła przyłączyła się do akcji Żonkile 2021, upamiętniającej rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Akcję co roku przygotowuje i koordynuje Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.
Najmłodsi wysłuchali przygotowanych specjalnie dla tej grupy wiekowej opowiadań Zofii Staneckiej „Pamięć drobinek” :
„- Nie narzekaj na nudę. Nie warto kusić losu, bo czasem najbardziej niezwykłym skarbem jest zwyczajne, spokojne życie – upominała go Babka.”
Słowa seniorki rodziny Drobinek zamieszkujących leśna polanę zatrzymały nasze myśli, stały się refleksją nad wydarzeniami z przeszłości i obecną sytuacją, której doświadczają dzieci. Wypowiedziała je ona w sytuacji, gdy najmłodsi narzekali na nudę spokojnego życia.
Gdy pojawiło się niebezpieczeństwo, Drobinki otrzymały lekcję życia „-Oni chcą wyciąć las – szeptał Maślak. – Zrobić drogę przez środek. A nas… Wyłapać i trzymać w zamknięciu. Mówią… że jesteśmy gorsi od nich. Że nasz czas przeminął. – W oczach Drobinka zalśniły łzy.”
Niewola, poczucie bezsilności zmieniły myślenie najmłodszego przedstawiciela pokolenia Drobinek. „- Jednego nauczyłem się w niewoli – wyszeptał i spojrzał w oczy Babki. – Że czasem najbardziej niezwykłym skarbem jest zwyczajne spokojne życie.”

Bohaterowie opowiadania przyjęli to doświadczenie, wyciągnęli wnioski i postanowili przy pomocy przyjaciół zacząć od nowa. „ - Znajdziemy nowy dom – ciągnęła Babka. – nie będzie nam łatwo, ale pokochamy go i pomożemy uczynić go pięknym. (…) Takim, w którym nie będzie jej zagrażał zimny topór i gorący ogień… Następnego dnia Drobinki wyruszyły w świat. Niesione na skrzydłach i grzbietach przyjaciół podążały w stronę nowego domu. Po drodze opowiadały sobie, zwierzętom i drzewom o wszystkim, co im się przydarzyło, żeby pamięć o tym przetrwała, gdy ich już nie będzie.”

Doświadczenia utraty swojego miejsca na ziemi przez Drobinki, ich poczucie bezsilności wobec zła, troska o zachowanie wspomnień i bohaterska postawa wsparta działaniem przyjaciół, to dla czytelnika niezwykła lekcja historii. Historii wydarzeń na polskiej ziemi. Historii, którą mamy obowiązek poznawać, otaczać pamięcią aby nigdy się nie powtórzyła.
Klasa trzecia wysłuchała opowiadania Justyny Bednarek „Historia z pewnej ulicy”, ukazującego życie mieszkańców ul. Magnolii w Warszawie przed wybuchem wojny i w czasie jej trwania. Uczniowie dowiedzieli się, w jakich warunkach przyszło żyć Polakom i Żydom podczas II wojny światowej. Ponadto słuchając historii Maryjki, Helenki i Tadzika, przekonali się, jaką siłę ma przyjaźń. Mieli również okazję porozmawiać o udzielanej innym bezinteresownej, wręcz graniczącej z heroizmem pomocy i znaczeniu przyznawanego przez Izrael medalu Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Podsumowaniem zajęć było wykonanie papierowych żonkili jako symbolu szacunku i pamięci dla bohaterów powstania w getcie.

Uczniowie klas 4-6 obejrzeli film „Będę pisać”. Losy dwójki żydowskich nastolatków przed wojną i w trakcie wojny poznaje współczesna dziewczyna z Muranowa, której telefon nawiedza duch z przeszłości. Film uzupełniały karty pracy, pozwalające przybliżyć omawiane zagadnienie oraz podzielić się refleksjami na temat roli pomocy i wsparcia, jakie mogą nieść relacje z innymi, także w trudnych czasach.
Dla klas 7-8 powstał film "Muranów - Dzielnica Północna" w reżyserii Łukasza Kamila Kamińskiego. Przygotowany materiał opowiadał historię Muranowa, dawnej dzielnicy żydowskiej w Warszawie i jej mieszkańców, w tym ich losów w czasie II wojny światowej. Uczniowie poznali losy społeczności żydowskiej w Polsce, zagłady oraz powstania w getcie warszawskim. Zastanawiali się – także w odniesieniu do własnego miejsca zamieszkania - czy ważna jest pamięć i świadomość przeszłości danego miejsca i jak może ona na nas wpływać.
Linki do multimediów:
https://www.youtube.com/watch?v=p1g_6k9XBew kl. 1-3
https://www.youtube.com/watch?v=Us0mx45epiQ kl. 1-3
https://www.youtube.com/watch?v=ZZ6AlJFCnP4 kl. 4-6
https://www.youtube.com/watch?v=apdbNIfWbkE kl. 7-8


Numer konta Rady Rodziców:

46  8520  0007  2001  0000  0316  0001

  1. Home
  2. Kontakt
  3. Portfolio
  4. Koncepcja
  5. Wesprzyj